Načela smanjenja štete

Budući da vjerujemo da je važno prepoznati smanjenje štete kao skup načela korisnih za rad sa širokim rasponom pacijenata izvan onih koji koriste štetne tvari ovdje navodimo skup primjera koji opisuju kako se sve načelo smanjenja šteta može primijeniti.


Primjena načela smanjenja štete za ovisnike o psihoaktivnim tvarima

Umjesto osuđivanja, suosjećanja, izrugivanja, proganjanja, marginaliziranja, ignoriranja, socijalnog izoliranja i formalne podrške društva kao floskule, ovisnicima treba ponuditi:

• INFORMACIJE O SIGURNIJOJ UPORABI DROGA
• PROSTORIJE ZA KONZUMCIJU DROGA - (također se nazivaju centri za prevenciju predoziranja ili nadzirana mjesta konzumiranja)
• PROGRAME ZA IGLE I ŠPRICE
• PREVENCIJU PREDOZIRANJA
• TERAPIJU OPIOIDNIM AGONISTIMA kao što su metadon i buprenorfin
• Smještaj na sigurno (HOUSING) – Komune
• DRUG CHECKING - Provjera droga
• ZAKONSKE, SOCIJALNE, PSIHOLOŠKE I PRAVNE USLUGE.


Primjena načela smanjenja štete za pušače (ovisnike o nikotinu)

Situacija s pušenjem više je nego tragična, pušačima se kao rješenje nudi prestanak pušenja i smanjenje pasivnog pušenja a rezultati izostaju. Nažalost, u području nikotina i duhana imamo jasan neuspjeh. Cijela priča može se doživjeti kao da u javnom zdravstvu postoji sustav koji se zasniva na plemenitoj laži bez dovoljno etike. Kod mladih 34% djevojčica i 32% dječaka puši, ukupno u populaciji imamo 38% pušača. Oko 9000 smrti godišnje povezano je s pušenjem a ukupan trošak zdravstvenog sustava na liječenje bolesti povezanih s pušenjem procjenjuje se na 6 milijardi eura.

U isto vrijeme postoje značajne zablude (koje) postoje u vezi s toksičnošću povezanom s nikotinom i relativnim rizikom niza nikotinskih alternativnih proizvoda koji ne sagorijevaju duhan, uključujući uvjerenje da nikotin uzrokuje rak i da su bezdimni duhan i nikotinski zamjenski proizvodi jednako ili više štetni od cigareta. Treba jasno i glasno reći „Sagorijevanje duhana puno je opasnije od duhana samoga i nikotina u njemu“. Kod nas se jednako tretiraju svi proizvodi koji sadrže nikotin: nikotinske vrećice kao i svi nikotinski alternativni proizvodi koji ne sagorijevaju duhan, jednako se tretiraju kao i cigarete. Nikotin je vrlo jako sredstvo ovisnosti ali, osim toga, ne predstavlja ništa veći rizik po zdravlje od prekomjernog unosa soli, šećera, masti. Nije problem niti duhan niti nikotin, nego sagorijevanje duhana na blizu 900 i više stupnjeva Celzijusa.

Ovakva lažna pretjerana zaštita (overprotection) rezultira time da znanost i društvo ne nude rješenje nego nude samo bojazni i dvojbe.

Postoje čvrsti dokazi da su nikotinski alternativni proizvodi koji ne sagorijevaju duhan učinkoviti za prestanak i smanjenje pušenja.


Malnutricija

Pothranjenost povezana s bolešću (DRM) – visoko prevladavajuća u nekim skupinama bolesnika - BOLNIČKA prevalencija - 20% -50%

Probir na pothranjenost kao i bolja hranljiva terapija, u smislu boljeg pridržavanja smjernica ne samo da smanjuje smrtnost i morbiditet, već ujedno štedi značajna sredstva (par „šamponića – hrane za astronaute“ dnevno).


Primjena načela smanjenja štete u medicini

Gledajući na poseban način, velik dio medicine ima na raspolaganju harm reduction kao metodu izbora. U vrlo malo bolesti i stanja, medicinskih specijalnosti i dijelova medicine nema mislenih, emotivnih i radnih odjeka u pojmu smanjenja šteta (harm reduction). One se u cjelini ili dijelovima ustvari široko promišljaju i primjenjuju. Primjerice, u palijativnoj medicini, harm reduction je jedina pomoć (jaki opioidi, enteralna prehrana, psihološka pomoć, grupa za psihološku podršku onkološkim bolesnicima, duhovnik, volonteri … )

Nedostaje samo sustav programa i praksi povezan s politikama, zakonima i regulativom na području zdravstva s kojim bi se znatno umanjile nastale štete po zdravlje. Nedostaje potpuna stručna regulacija, protokoli i postupnici, pravila i puno razumijevanje, nedostaje edukacija profesionalaca i građana, nedostaje fokus na harm reduction kao na potencijalno najuspješniji model, a ne kao na „posljednje rješenje“.


Primjena načela smanjenja štete za pretile pacijente

Principi

Primjeri

Humanizam

Pružatelji usluga smatraju da se pacijenti s pretilošću ne trebaju sramiti ili misliti da su manje vrijedni.

Pružatelji usluga nastoje razumjeti temeljne čimbenike koji pridonose pretilosti pacijenata, što može uključivati ​​nedostatak pristupa zdravoj hrani ili nezdrave prehrambene navike koje su ukorijenjene u obiteljskim tradicijama ili lokalnoj kulturi.

Kliničari ne nameću svoja osobna uvjerenja o prehrani pacijentima koji imaju prekomjernu tjelesnu težinu niti pretpostavljaju da je gubitak težine prioritetni cilj pacijenata.

Pragmatizam

Pružatelji usluga ne očekuju da pretili pacijent više nikada neće jesti prerađenu ili slatku hranu.

Bihevioralni intervencionisti potiču pacijente da smanje konzumaciju prerađene hrane ili hrane s visokim udjelom masti i niske hranjive vrijednosti.

Umjesto da zahtijevaju da pacijenti moraju izgubiti određenu količinu tjelesne težine, davatelji usluga rade s pacijentima na uspostavljanju realnih prehrambenih ciljeva, koji mogu ali ne moraju uključivati ​​ciljeve tjelesne težine.

Individualizam

U radu s pacijentima koji su pretili, pružatelji usluga mogu nastojati razumjeti iskustvo pacijenta i kako ono pridonosi suboptimalnom zdravlju, a zatim ponuditi odgovarajuće intervencije. Na primjer, bonovi za hranu ili upućivanje u smočnice sa svježim proizvodima mogu biti korisna podrška za pacijente koji nemaju pristup zdravoj hrani.

Autonomija

U radu s pacijentima s prekomjernom tjelesnom težinom, pružatelji usluga mogu procijeniti spremnost za smanjenje tjelesne težine i pružiti pacijentima edukaciju i opcije za poboljšanje zdravlja.

Pružatelji usluga podržavaju svoje pacijente u razvoju planova za provedbu strategija za promicanje zdravlja koje su prihvatljive pacijentu, kao što je dodavanje intervala vježbanja ili uključivanje svježih proizvoda u njihovu prehranu.

Inkrementalizam
Postupnost
Međusobna
prilagodba
Stupnjevitost
Sukcesivnost

Za pretile pacijente svaki gubitak težine, povećanje tjelesne aktivnosti ili poboljšanje drugih kliničkih pokazatelja smatra se uspjehom.

Za pacijente koji se prejedaju, prelazak na zdravu prehrana se smatra stalnim, postupnim procesom, a ne trenutkom

Za pacijente koji žele izgubiti na težini, debljanje se ne smatra neuspjehom, već dijelom procesa.

Odgovornosti bez kažnjavanja, isključivanja

Pacijenti s prekomjernom tjelesnom težinom i dijabetesom nastavljaju primati inzulin iako redovito jedu hranu s visokim udjelom šećera.

Pacijenti koji su pretili neće biti isključeni iz skrbi ako nastave dobivati ​​na težini.



Ostali primjeri ovisnosti kod kojih je na sličan potrebno primijeniti načela smanjenja šteta:

1. Alkoholizam
2. Pretjerani unos soli
3. Nove sintetske droge
4. Radoholizam
5. Ovisnost o Internetu, cybersex
6. Ovisnost o prejedavanju (šećer, šećerna bolest)
7. Kocka
8. Opsjednutost ljepotom botoxom i operacijama
9. Tabletomanija
10. Ortorexija, anoreksija, bulimija
11. Ovisnost o alternativnom liječenju …